Stalowy Design » Blog » Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu?

28 czerwca, 2022

Dobrze dobrany rozmiar stołu ma bardzo duży wpływ nie tylko na komfort domowników podczas spożywania posiłków, ale także na wygląd całej jadalni lub pokoju dziennego. Mimo to wiele osób zapomina o określeniu jego wymiarów podczas tworzenia wstępnego projektu wnętrza – w efekcie podczas zakupów często okazuje się, że nie wiedzą, który stół sprawdzi się najlepiej w danym pomieszczeniu i nie są w stanie tego ocenić bez wykonania odpowiednich wymiarów. Dlatego jeszcze przed wyjazdem na zakupy warto zastanowić się, jak dobrać rozmiar stołu do pomieszczenia, aby wybrany mebel bardzo dobrze się prezentował i jednocześnie zapewniał domownikom dużą wygodę.

O czym należy pamiętać, wybierając stół do jadalni lub salonu?

Decydując się na zakup stołu, warto przede wszystkim wykonać pomiary miejsca, w którym powinien on stanąć. Należy przy tym wziąć pod uwagę zarówno długość całego mebla, jak i jego głębokość. Oprócz tego zastanawiając się, jaka szerokość czy długość stołu będzie idealna, powinniśmy również pamiętać o krzesełkach, które staną po jego bokach. Na wysunięcie krzesła podczas wstawania i siadania warto zarezerwować około 50-70 cm wolnego miejsca – wówczas każda osoba będzie mogła komfortowo usiąść do stołu lub od niego wstać bez konieczności uważania, aby nie uszkodzić mebli podczas odsuwania. 
Co więcej, warto również wziąć pod uwagę nasze potrzeby i wybrać stół, który idealnie dopasuje się do rytmu życia domowników. Osoby, które nie organizują zbyt wielu przyjęć w domu lub które bardzo często spożywają posiłki na mieście, zwykle nie potrzebują zbyt długich i szerokich stołów. Wówczas zastanawiając się, jak dobrać rozmiar stołu do jadalni czy salonu, można z powodzeniem zdecydować się na mniejsze modele, a zaoszczędzone miejsce wykorzystać w inny sposób, na przykład na dodatkowe ozdoby czy meble do przechowywania.

Optymalna długość stołu do jadalni – ile miejsca przy stole potrzebuje jedna osoba?

Wybierając rozmiary stołów do jadalni, warto wziąć pod uwagę nie tylko wymiary danego pomieszczenia, ale również liczbę krzesełek oraz ilość miejsca, która sprawia, że poszczególne osoby mogą poczuć się w pełni komfortowo przy stole. Chcąc dowiedzieć się, ile miejsca dla jednej osoby przy stole należy zostawić, warto przede wszystkim pamiętać, że minimalna długość stołu potrzebna do jednej zastawy wynosi około 40 cm. Z kolei optymalna długość stołu do jadalni przewidziana dla jednej osoby to około 50-60 cm. Wówczas domownicy lub zaproszone osoby mogą czuć się swobodnie przy stole i nie muszą obawiać się skrępowania ruchów. 


Sprawdź także inne nasze produkty

Meble metalowe

Bardzo duże znaczenie ma również szerokość stołu. Tego typu wymiar powinien uwzględniać nie tylko szerokość potrzebną na postawienie zastawy, ale także na ułożenie różnego rodzaju półmisków z daniami czy przekąskami. Dlatego w przypadku takiego mebla jak stół, wymiary standardowe dla szerokości wynoszą zwykle 40-60 cm, ale najbardziej wygodne są stoły mierzące od 80 cm wzwyż. Szerokie stoły bardzo dobrze sprawdzą się podczas różnego rodzaju przyjęć czy większych rodzinnych obiadów.
Ostatnim wymiarem, o którym warto pamiętać, jest wysokość stołu. Rozważając, jak wybrać rozmiar stołu, aby każdy mógł wygodnie spożyć posiłek i jednocześnie przyjąć zdrową pozycję ciała, należy wziąć pod uwagę wzrost domowników czy bliskiej rodziny.
Wyższe osoby czują się komfortowo przy stołach o wysokości około 80 cm, ale dla niższych domowników, na przykład dzieci, idealnym wyborem będą stoły mierzące około 70-76 cm wysokości. Do tego typu stołów należy również dobrać odpowiednie krzesełka, które pozwolą na wygodne wyprostowanie pleców i nóg.

Niewielka jadalnia i duży stół – czy takie rozwiązanie jest możliwe?

Zastanawiając się, o czym należy pamiętać, wybierając stół, nie można również zapomnieć o swoich własnych potrzebach i trybie życia. Dlatego w sytuacji, w której chcemy co jakiś czas zapraszać do domu znajomych lub rodzinę, ale nie dysponujemy tak dużą jadalnią, aby na co dzień pozwolić sobie na długi i szeroki stół, warto rozważyć inwestycję w stół rozkładany. Wówczas podczas codziennych posiłków stół nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca w danym pomieszczeniu, ale podczas przyjęć bardzo łatwo dopasuje się do większej liczby osób. 
Oprócz tego warto zdecydować się na zakup stołu w sklepie, który oferuje duży wybór wymiarów i zapewnia wysokiej jakości meble wykonane z wytrzymałych materiałów. Dzięki temu wybrany stół okaże się godną uwagi inwestycją na długie lata użytkowania. Jednym z miejsc, które zapewnia starannie wykończone i odpowiednio zabezpieczone stoły, jest firma Stalowy Design, która zajmuje się ręcznie tworzonymi wyrobami ze stali i drewna.